Dijital PR Nedir, Nasıl Yapılır, Araçları Nelerdir?

Dijital PR Nedir?

PR, İngilizce “Public” ve  “Relations” kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuş bir kavramdır. Public Relations’ın (PR) Türkçesi ise Halkla İlişkilerdir.

PR’ı (Halkla İlişkiler) daha önce kaleme aldığımız “PR Nedir?” başlıklı yazımızda geniş bir şekilde ele almıştık. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra geldi “Dijital PR”kavramını yazmaya.

dijital pr-ismail ünlü

Dijital PR ve İnternet Kullanımı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 18 Ağustos 2015 yılı “Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına” göre Türkiye’de bilgisayar ve internet kullanım oranları 2015 yılı Nisan ayında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %54,8 ve %55,9 oldu.

Bu oranlar erkeklerde %65,8 iken, kadınlarda %46,1’dir. Bilgisayar ve internet kullanım oranları, 2014 yılında %53,8’di. Türkiye genelinde internet erişim imkânına sahip evlerin oranı 2015 yılı Nisan ayında %69,5 oldu.

Evlerin %96,8’inde Cep Telefonu Var

Evlerin 2015 yılı Nisan ayında %96,8’inde cep telefonu veya akıllı telefon bulunurken, sabit telefon bulunma oranı %29,6 oldu. Aynı dönemde evlerin %25,2’sinde masaüstü bilgisayar, %43,2’sinde taşınabilir bilgisayar ve %20,9’unda internete bağlanabilen televizyon bulunmakta.

türkiye'de internet kullanımı-2015-ismail ünlü

İnternet Kullanım Amaçları Arasında Sosyal Medya İlk Sırada Yer Alıyor

İnternet kullanım amaçları dikkate alındığında, 2015 yılının ilk üç ayında internet kullanan bireylerin %80,9’u sosyal medya üzerinde profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf vb. içeriklerin paylaşımı var.

Bunu %70,2 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, %66,3 ile sağlıkla ilgili bilgi arama, %62,1 ile kendi oluşturduğu metin, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb. içerikleri herhangi bir web sitesine paylaşmak üzere yükleme, %59,4 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama takip etti.

Son yıllarda internet kullanma oranlarının ve özellikle de internetin mobil kullanımının artması insanların-tüketicilerin marka, kurum, kuruluş ve kişilere ulaşmasını farklı bir boyuta taşıdı.

Aynı şey kurumlar ve markalar içinde geçerli. Onlarda tüketicilere internet aracılığı ve sosyal medya platformları ile daha kolay ulaşmaya başladı. Buda Dijital PR dediğimiz kavramı ortaya çıkardı.

dijital-PR-ismail ünlü

Dijital PR Nedir?

Dijital PR; online-internet ortamında var olan bir markayı, bir şirketi, bir kurumu, bir projeyi veya bir online varlığı yönetmek ve iyileştirmek için yine online yöntem ve araçların kullanılmasıdır.

Dijital PR; sosyal medya, sosyal imleme-paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılması faaliyetlerinin bütününe Dijital PR yani dijital halkla ilişkiler denir.

Bunlara ek olarak hedef kitle ile kurulan iletişimin yanı sıra, SEO ile arama motorları için optimize edilen basın duyurularının yayını, sosyal medya siteleri aracılığıyla basın duyurularının yayılması, kişisel/kurumsal virallerin oluşturulması, bir kurum hakkındaki bilgilerin paylaşımı, marka hakkında konuşulmasının sağlanması, marka yeniliklerinin takip edilebilir hâle getirilmesi, büyük kitlelere kısa sürede e-posta yoluyla erişilmesi, acil durumlarda müdahale edilmesi, marka iletişimine karşı olumlu ve olumsuz tepkilerin ölçülmesi, “Word Of Mouth” iletişimin teşvik edilmesi ve daha birçok online faaliyetDijital PR kapsamındadır.

Unutmamak gerekir ki Dijital PR, geleneksel (ofline) PR’dan farklı olarak daha karmaşık ve çok katmanlı bir yapıdır. Bugün internet medyasında ulusal ve yerel bazda yayın yapan 750 civarında haber sitesi var. Bu sitelerden 50 tanesi günde 100 binden fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Dijital PR hizmeti ile şirketlere, kurumlara, markalara ve bu markaların ürünleri ile ilgili internet haber sitelerinde ve tematik portallarda haber çıkarılması konusunda dijital medya danışmanlığı sunulmaktadır.

Bununla birlikte marka ve itibar yönetimi açısından tek bir PR yaklaşımının tek başına yeterli olamayacağı ve Online ve Ofline PR’ın mutlaka bir arada ve birbirine entegre olarak yürütme gerektiği unutulmamalıdır.

dijital pr-araçları-ismail ünlü

Dijital Pr Araçları Nelerdir?

Online ortamda var olan tüm araçları Dijital PR‘ın kapsamına sokabiliriz fakat Dijital PR dendiğinde genel olarak akla gelen ve sıkça kullanılan araçlar şunlardır;

Web Sitesi

Öncelikle diğer tüm araçların düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için firmanın/markanın web sayfasının diğer araçlar yerine geldiğinde ulaşabilmelerini sağlayacak profesyonel görünümlü bir kurumsal web sitesine ihtiyaç vardır.

Eğer insanlarla iletişim halinde olacaksanız en önemli kural şu; Onların size en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayın. Kısacası şeffaf ve ulaşılabilir olun. Bu noktada web sitesinin diğer dijital pr araçlarına, diğer araçların da web sitesine ihtiyacı vardır. Bir web sitesi firmanın/markanın bir anlamda online-internet ortamındaki işyeri-dükkanıdır.

Sosyal Medya

Eskiden bir dükkân açarken şehrin en işlek caddesindeki kaldırımdan kaç kişi geçiyor diye hesaplaranarak açılan dükkânların başarı hikâyelerini çok duyardık.

Şimdi ise benzer bir şekilde sanal bir cadde üzerinde siz bulunup insanları kendinize çekmeniz gerekiyor. Bunun için en hızlı yolların başında sosyal medya geliyor.Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin gibi popüler olan hesaplarda mutlaka işleyen bir sayfanız olmalı.

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu gününün neredeyse büyük bir bölümünü sosyal mecralarda geçirdiğini hesaba katarsak burada var olmayan bir markanın ne kadar eksik bir iş yaptığını düşünebiliriz.

social media-ismail ünlüHaber Siteleri

Potansiyel müşterilerin ya da internet kullanıcılarının firmanız hakkında yazılan olumlu haberlerin var olması markanıza/firmanıza olan güveni artıracağı için kullanılması gereken önemli araçlardan bir tanesidir.

Siz bunları yaptığınızda aynı zamanda oluşturduğunuz web sitesine SEO çalışması da yapmış olursunuz. Bu noktadaki devamlılık da size başarıyı getirir.

İşin temelde mantığı şudur: Siz kendinizi tanıtmadan başkalarının sizi tanıtması müşteri için her zaman olumlu bir bakış açısı demektir. Bunu sağlamaya önem gösterin.

Bloglar

Blog kullanımları, bloglarda yayınlanan tanıtım yazıları ve tavsiyeler markanız ve ürününüz için marka değeri ve güven sağlamakta. Burada şu yanlışa düşmemek gerekiyor; hakkınızdaki yorum olumsuz diye bu size itibar kaybettirmez.

dijital-pr-ismail unlu

Örneğin bir blogda kullanıcı sizin ürününüzü almış, memnun değil diye bunu yazmış ve siz de bunu görüyorsunuz. Hiçbir zaman karalamayın, kullanıcı haklıda olabilir. Problemi giderirseniz ve iyi niyetle yardımcı olmaya çalışırsanız size mutlaka olumlu bir dönüş olacaktır.

Sattığınız ürün ya da sunduğunuz hizmetlerin ve bunlarla ilgili dolaylı ya da dolaysız nitelikli bilgileri internette araştıran kullanıcılara sizin tarafınızdan sunuluyor olması sunduğunuz ürünü/hizmeti öğrenmek isteyenlere sizin tarafınızdan aktarılmasını nedeniyle otorite olarak bilinmenizi sağlar.

Bu da ileride ya da aynı dönemde potansiyel bir müşteriye ulaşmanızı ve markanızın bilinirliğini artırır. Aynı durum sosyal medya sayfalarınızdaki düşüncelere cevap vermenizde de geçerli.

Sözlükler

Ekşi Sözlük, İTÜ Sözlük ve Uludağ Sözlük gibi hem arama motorlarının sevdiği hem de birçok kullanıcının bir ürün ya da hizmeti almadan önce başvurduğu önemli bilgi kaynaklarında firmanız ya da markanız hakkında olumlu içeriklerin var olması markanıza olan güveni artırır.

neden dijital pr-ismail ünlüForumlar

Forumlar, yine birçok kullanıcının soru ve cevaplar şeklinde almak istedikleri bilgileri ya da sunmak istedikleri bilgileri paylaştıkları bir platform olarak dijital pr araçları içerisinde önemli bir yerde bulunmaktadır.

Sektörel Web Siteleri

Yukarıdaki ”Haber Siteleri”başlığıyla aynı amaca hizmet etmekle birlikte maliyet açısından da daha düşük bir şekilde içerik oluşturmanızı sağlar. Diğer yandan sektörünüzü araştırmak isteyen bir kullanıcının bakacağı portallar arasında ilk sırada olması nedeniyle daha avantajlı bir konuma sahiptir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Yukarıdaki tüm maddeler aslında tek bir kapıya çıkıyor. O da Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO. Tüm Dijital PR seçeneklerini hakkıyla yerine getirdiğinizde Arama Motoru Optimizasyonu’nda (SEO) başarılı olursunuz.

pr-ismail ünlü

Dijital PR Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Firmanızı internetten aratan bir kullanıcı çıkan sorgular arasında çeşitli haber sitelerinde, bloglarda vepopüler sözlük sitelerinde firmanız hakkında yazı ve haberleri gördüğünde bu kullanıcının daha marka ya da firmanızı sizden duymadaninternet ortamındaki diğer birçok siteden duyar.

Bu sayede müşteri sizin kendinizi anlatmanıza gerek kalmadan sizi ya da markanızı tanıma fırsatı yakalar. Hem markanızı üçüncü ağızlardan duyduğu için markanıza güven duyar hem de bu güven neticesinde sizden hizmet ya da ürün alır.

Neden Dijital PR Yapmalısınız?

Türkiye’de bilgisayar ve internet kullanım oranlarının 2015 yılı Nisan ayı itibariyle 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %55,9 olduğunu söylemiştik. Düzenli internet kullanan bu kitle internete girdiğinde haber ve metin içerikli yazılar okuyor.

İnternet erişiminin ve kullanım sıklığının da artışına paralel, internette yer alan içerikler ve Online Ağızdan Ağıza Pazarlama tüketiciler için çok büyük önem kazandı.

Herhangi bir ürünü veya hizmeti satın alma sürecinde Türkiye’deki insanların 45%’i internet arama sonuçlarından,  42’si o ürün ve o ürünü veya hizmeti satan şirketle ilgilionline haberlerden etkileniyor.

Yine tüketicilerin 90%’ı bir ürünü satın almadan önce arama motorlarındansorgulayarak karar veriyor. Dijital dünyanın bu gücüne karşın, bugün offline yani gazeteve dergilerden etkilenme oranı ise 31%’de kalmış durumda. Ülkemizdeki gazete, dergi tirajlarına ve okuma oranına baktığımızda Dijital PR’ın ne kadar gerekli olduğunu fark edebiliriz.

SEO Nedir?

SEO İngilizce “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu”kelimelerinin baş harflerinden oluşur.  Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların daha kolay bir şekilde taramasına ve üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan teknik düzenlemeleri kapsar.

seo-nedir-ismail ünlü

Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Burada da amaç, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Viral nedir?

İngilizce bir kelime olan Viral’in Türkçesi Virüstür. Viral, ülkemizde bir reklamcılık terimi olarak kullanılmaktadır.

Viral reklam, internet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yoluveya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların ağızdan ağza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur.

viral ne demek-ismail ünlü

Word Of Mouth” Nedir?

Word of Mouth, pazarlama sektöründe “Ağızdan Ağıza Pazarlama” anlamına gelmektedir. Bir tüketicinin diğer tüketicilere, algılarında ve kararlarında değişime yol açacak bilgi aktarımında bulunması denebilir.

Ürününüzü veya servislerinizi kullanan tüketicilerin, o ürün veya servis hakkında olumlu tecrübelerini çevrelerine yani potansiyel müşterilere aktarmasına ağızdan ağıza pazarlama denir. Tüketiciler olumlu tecrübelerini aktardıkça ürününüzün veya servisinizin pazarlama mesajı ücretsiz, güvenilir ve odaklı bir şekilde yayılır.

Portal nedir?

İngilizce bir kelime olan Portal’ın. Sözlük anlamı “kapı, büyük kapı”dır. Portal ülkemizde birçok içeriği bir arada bulunduran internet siteleri için kullanılır.