Dijital PR Nedir, Nasıl Yapılır, Araçları Nelerdir?

Dijital PR Nedir?

PR, İngilizce “Public” ve  “Relations” kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulmuş bir kavramdır. Public Relations’ın (PR) Türkçesi ise Halkla İlişkilerdir.

PR’ı (Halkla İlişkiler) daha önce kaleme aldığımız “PR Nedir?” başlıklı yazımızda geniş bir şekilde ele almıştık. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra geldi “Dijital PR”kavramını yazmaya.

dijital pr-ismail ünlü

Dijital PR ve İnternet Kullanımı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 18 Ağustos 2015 yılı “Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına” göre Türkiye’de bilgisayar ve internet kullanım oranları 2015 yılı Nisan ayında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %54,8 ve %55,9 oldu.

Bu oranlar erkeklerde %65,8 iken, kadınlarda %46,1’dir. Bilgisayar ve internet kullanım oranları, 2014 yılında %53,8’di. Türkiye genelinde internet erişim imkânına sahip evlerin oranı 2015 yılı Nisan ayında %69,5 oldu.

Evlerin %96,8’inde Cep Telefonu Var

Evlerin 2015 yılı Nisan ayında %96,8’inde cep telefonu veya akıllı telefon bulunurken, sabit telefon bulunma oranı %29,6 oldu. Aynı dönemde evlerin %25,2’sinde masaüstü bilgisayar, %43,2’sinde taşınabilir bilgisayar ve %20,9’unda internete bağlanabilen televizyon bulunmakta.

türkiye'de internet kullanımı-2015-ismail ünlü

İnternet Kullanım Amaçları Arasında Sosyal Medya İlk Sırada Yer Alıyor

İnternet kullanım amaçları dikkate alındığında, 2015 yılının ilk üç ayında internet kullanan bireylerin %80,9’u sosyal medya üzerinde profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf vb. içeriklerin paylaşımı var.

Bunu %70,2 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, %66,3 ile sağlıkla ilgili bilgi arama, %62,1 ile kendi oluşturduğu metin, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb. içerikleri herhangi bir web sitesine paylaşmak üzere yükleme, %59,4 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama takip etti.

Son yıllarda internet kullanma oranlarının ve özellikle de internetin mobil kullanımının artması insanların-tüketicilerin marka, kurum, kuruluş ve kişilere ulaşmasını farklı bir boyuta taşıdı.

Aynı şey kurumlar ve markalar içinde geçerli. Onlarda tüketicilere internet aracılığı ve sosyal medya platformları ile daha kolay ulaşmaya başladı. Buda Dijital PR dediğimiz kavramı ortaya çıkardı.

dijital-PR-ismail ünlü

Dijital PR Nedir?

Dijital PR; online-internet ortamında var olan bir markayı, bir şirketi, bir kurumu, bir projeyi veya bir online varlığı yönetmek ve iyileştirmek için yine online yöntem ve araçların kullanılmasıdır.

Dijital PR; sosyal medya, sosyal imleme-paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılması faaliyetlerinin bütününe Dijital PR yani dijital halkla ilişkiler denir.

Bunlara ek olarak hedef kitle ile kurulan iletişimin yanı sıra, SEO ile arama motorları için optimize edilen basın duyurularının yayını, sosyal medya siteleri aracılığıyla basın duyurularının yayılması, kişisel/kurumsal virallerin oluşturulması, bir kurum hakkındaki bilgilerin paylaşımı, marka hakkında konuşulmasının sağlanması, marka yeniliklerinin takip edilebilir hâle getirilmesi, büyük kitlelere kısa sürede e-posta yoluyla erişilmesi, acil durumlarda müdahale edilmesi, marka iletişimine karşı olumlu ve olumsuz tepkilerin ölçülmesi, “Word Of Mouth” iletişimin teşvik edilmesi ve daha birçok online faaliyetDijital PR kapsamındadır.

Unutmamak gerekir ki Dijital PR, geleneksel (ofline) PR’dan farklı olarak daha karmaşık ve çok katmanlı bir yapıdır. Bugün internet medyasında ulusal ve yerel bazda yayın yapan 750 civarında haber sitesi var. Bu sitelerden 50 tanesi günde 100 binden fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Dijital PR hizmeti ile şirketlere, kurumlara, markalara ve bu markaların ürünleri ile ilgili internet haber sitelerinde ve tematik portallarda haber çıkarılması konusunda dijital medya danışmanlığı sunulmaktadır.

Bununla birlikte marka ve itibar yönetimi açısından tek bir PR yaklaşımının tek başına yeterli olamayacağı ve Online ve Ofline PR’ın mutlaka bir arada ve birbirine entegre olarak yürütme gerektiği unutulmamalıdır.

dijital pr-araçları-ismail ünlü

Dijital Pr Araçları Nelerdir?

Online ortamda var olan tüm araçları Dijital PR‘ın kapsamına sokabiliriz fakat Dijital PR dendiğinde genel olarak akla gelen ve sıkça kullanılan araçlar şunlardır;

Web Sitesi

Öncelikle diğer tüm araçların düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için firmanın/markanın web sayfasının diğer araçlar yerine geldiğinde ulaşabilmelerini sağlayacak profesyonel görünümlü bir kurumsal web sitesine ihtiyaç vardır.

Eğer insanlarla iletişim halinde olacaksanız en önemli kural şu; Onların size en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayın. Kısacası şeffaf ve ulaşılabilir olun. Bu noktada web sitesinin diğer dijital pr araçlarına, diğer araçların da web sitesine ihtiyacı vardır. Bir web sitesi firmanın/markanın bir anlamda online-internet ortamındaki işyeri-dükkanıdır.

Sosyal Medya

Eskiden bir dükkân açarken şehrin en işlek caddesindeki kaldırımdan kaç kişi geçiyor diye hesaplaranarak açılan dükkânların başarı hikâyelerini çok duyardık.

Şimdi ise benzer bir şekilde sanal bir cadde üzerinde siz bulunup insanları kendinize çekmeniz gerekiyor. Bunun için en hızlı yolların başında sosyal medya geliyor.Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin gibi popüler olan hesaplarda mutlaka işleyen bir sayfanız olmalı.

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu gününün neredeyse büyük bir bölümünü sosyal mecralarda geçirdiğini hesaba katarsak burada var olmayan bir markanın ne kadar eksik bir iş yaptığını düşünebiliriz.

social media-ismail ünlüHaber Siteleri

Potansiyel müşterilerin ya da internet kullanıcılarının firmanız hakkında yazılan olumlu haberlerin var olması markanıza/firmanıza olan güveni artıracağı için kullanılması gereken önemli araçlardan bir tanesidir.

Siz bunları yaptığınızda aynı zamanda oluşturduğunuz web sitesine SEO çalışması da yapmış olursunuz. Bu noktadaki devamlılık da size başarıyı getirir.

İşin temelde mantığı şudur: Siz kendinizi tanıtmadan başkalarının sizi tanıtması müşteri için her zaman olumlu bir bakış açısı demektir. Bunu sağlamaya önem gösterin.

Bloglar

Blog kullanımları, bloglarda yayınlanan tanıtım yazıları ve tavsiyeler markanız ve ürününüz için marka değeri ve güven sağlamakta. Burada şu yanlışa düşmemek gerekiyor; hakkınızdaki yorum olumsuz diye bu size itibar kaybettirmez.

dijital-pr-ismail unlu

Örneğin bir blogda kullanıcı sizin ürününüzü almış, memnun değil diye bunu yazmış ve siz de bunu görüyorsunuz. Hiçbir zaman karalamayın, kullanıcı haklıda olabilir. Problemi giderirseniz ve iyi niyetle yardımcı olmaya çalışırsanız size mutlaka olumlu bir dönüş olacaktır.

Sattığınız ürün ya da sunduğunuz hizmetlerin ve bunlarla ilgili dolaylı ya da dolaysız nitelikli bilgileri internette araştıran kullanıcılara sizin tarafınızdan sunuluyor olması sunduğunuz ürünü/hizmeti öğrenmek isteyenlere sizin tarafınızdan aktarılmasını nedeniyle otorite olarak bilinmenizi sağlar.

Bu da ileride ya da aynı dönemde potansiyel bir müşteriye ulaşmanızı ve markanızın bilinirliğini artırır. Aynı durum sosyal medya sayfalarınızdaki düşüncelere cevap vermenizde de geçerli.

Sözlükler

Ekşi Sözlük, İTÜ Sözlük ve Uludağ Sözlük gibi hem arama motorlarının sevdiği hem de birçok kullanıcının bir ürün ya da hizmeti almadan önce başvurduğu önemli bilgi kaynaklarında firmanız ya da markanız hakkında olumlu içeriklerin var olması markanıza olan güveni artırır.

neden dijital pr-ismail ünlüForumlar

Forumlar, yine birçok kullanıcının soru ve cevaplar şeklinde almak istedikleri bilgileri ya da sunmak istedikleri bilgileri paylaştıkları bir platform olarak dijital pr araçları içerisinde önemli bir yerde bulunmaktadır.

Sektörel Web Siteleri

Yukarıdaki ”Haber Siteleri”başlığıyla aynı amaca hizmet etmekle birlikte maliyet açısından da daha düşük bir şekilde içerik oluşturmanızı sağlar. Diğer yandan sektörünüzü araştırmak isteyen bir kullanıcının bakacağı portallar arasında ilk sırada olması nedeniyle daha avantajlı bir konuma sahiptir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Yukarıdaki tüm maddeler aslında tek bir kapıya çıkıyor. O da Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO. Tüm Dijital PR seçeneklerini hakkıyla yerine getirdiğinizde Arama Motoru Optimizasyonu’nda (SEO) başarılı olursunuz.

pr-ismail ünlü

Dijital PR Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Firmanızı internetten aratan bir kullanıcı çıkan sorgular arasında çeşitli haber sitelerinde, bloglarda vepopüler sözlük sitelerinde firmanız hakkında yazı ve haberleri gördüğünde bu kullanıcının daha marka ya da firmanızı sizden duymadaninternet ortamındaki diğer birçok siteden duyar.

Bu sayede müşteri sizin kendinizi anlatmanıza gerek kalmadan sizi ya da markanızı tanıma fırsatı yakalar. Hem markanızı üçüncü ağızlardan duyduğu için markanıza güven duyar hem de bu güven neticesinde sizden hizmet ya da ürün alır.

Neden Dijital PR Yapmalısınız?

Türkiye’de bilgisayar ve internet kullanım oranlarının 2015 yılı Nisan ayı itibariyle 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %55,9 olduğunu söylemiştik. Düzenli internet kullanan bu kitle internete girdiğinde haber ve metin içerikli yazılar okuyor.

İnternet erişiminin ve kullanım sıklığının da artışına paralel, internette yer alan içerikler ve Online Ağızdan Ağıza Pazarlama tüketiciler için çok büyük önem kazandı.

Herhangi bir ürünü veya hizmeti satın alma sürecinde Türkiye’deki insanların 45%’i internet arama sonuçlarından,  42’si o ürün ve o ürünü veya hizmeti satan şirketle ilgilionline haberlerden etkileniyor.

Yine tüketicilerin 90%’ı bir ürünü satın almadan önce arama motorlarındansorgulayarak karar veriyor. Dijital dünyanın bu gücüne karşın, bugün offline yani gazeteve dergilerden etkilenme oranı ise 31%’de kalmış durumda. Ülkemizdeki gazete, dergi tirajlarına ve okuma oranına baktığımızda Dijital PR’ın ne kadar gerekli olduğunu fark edebiliriz.

SEO Nedir?

SEO İngilizce “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu”kelimelerinin baş harflerinden oluşur.  Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların daha kolay bir şekilde taramasına ve üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan teknik düzenlemeleri kapsar.

seo-nedir-ismail ünlü

Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Burada da amaç, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Viral nedir?

İngilizce bir kelime olan Viral’in Türkçesi Virüstür. Viral, ülkemizde bir reklamcılık terimi olarak kullanılmaktadır.

Viral reklam, internet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yoluveya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların ağızdan ağza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur.

viral ne demek-ismail ünlü

Word Of Mouth” Nedir?

Word of Mouth, pazarlama sektöründe “Ağızdan Ağıza Pazarlama” anlamına gelmektedir. Bir tüketicinin diğer tüketicilere, algılarında ve kararlarında değişime yol açacak bilgi aktarımında bulunması denebilir.

Ürününüzü veya servislerinizi kullanan tüketicilerin, o ürün veya servis hakkında olumlu tecrübelerini çevrelerine yani potansiyel müşterilere aktarmasına ağızdan ağıza pazarlama denir. Tüketiciler olumlu tecrübelerini aktardıkça ürününüzün veya servisinizin pazarlama mesajı ücretsiz, güvenilir ve odaklı bir şekilde yayılır.

Portal nedir?

İngilizce bir kelime olan Portal’ın. Sözlük anlamı “kapı, büyük kapı”dır. Portal ülkemizde birçok içeriği bir arada bulunduran internet siteleri için kullanılır.

 

Başarılı start-up’lardan pazarlama taktikleri…

Start-up olma yolunda hızla ve ayaklarınız yere basarak ilerlemek istiyorsanız güçlü bir pazarlama stratejisine de sahip olmanız gerekiyor. Bu güçlü stratejiyi oluşturan temel dinamikler sizi rakiplerinizden ayırarak pazardaki konumunuzu güçlendirecek. Peki, pazarda fark yaratmanızı sağlayacak o dinamikler neler? Bir Start-up’ı başarıya götüren pazarlama sırları hangileri? Dilerseniz önce bu soruları yanıtlayan “İyi bir Start-up pazarlaması için yapılması gerekenler” listemize bir göz atalım ardından Türkiye’de başarılı işlere imza atan girişimcilerin tavsiyelerini dinleyelim…

Pazarlama ekibine dikkat!

1Başarılı bir start-up olmak için pazarlama ekibiniz doğru insanlardan oluşmalı. Takım çalışmasının gücüne inanan ve doğru pazarlama stratejilerini kolayca geliştirip uygulayabilen çalışanlarınızın olması en yoğun döneminizde bile başarılı işlere imza atmanızı sağlar.

Küçük bütçeyle büyük işler

kucukBaşarılı bir kampanya için ille de büyük bütçelere ihtiyacınız yok. Elinizdeki küçük bütçelerle de kısa zamanda merak uyandıran kampanyalar yaparak sesinizi duyurabilirsiniz. Yarışmalar ve çekilişler her zaman sonuç getiren yöntemler arasında.

Hedef kitlenizi doğru Tespit edin

hedefÜrünün ya da sunulan hizmetin herkese hitap etmesini beklemek pazarlama kampanyalarının başarısız olmasının nedenlerinden biri. Kampanyalardan olumlu dönüşler almak için hedef kitlenizi iyi tanımlamanız gerekiyor. Düzenlediğiniz kampanyalar doğru hedef kitleye ulaştıysa ve dönüşler olumluysa başardınız demektir.

Network’e öncelik verin

networkNetwork’ünüzü genişletmeye öncelik verin. Her fırsatta insanlarla iletişim kurun, onlarla fikir alışverişinde bulunun. Temas kurduğunuz insanları çok iyi dinleyin, eleştiriler doğrultusunda girişiminizi şekillendirin. Bırakın markanıza katkı sağlasınlar…

Pazarlamanın can damarı sosyal medya

pazarlamaninGünümüzün en önemli pazarlama araçlarından olan sosyal medyayı asla hafife almayın. Sosyal medyadaki iletişimin sürekliliği kampanyanın başarısı için şart. Takipçilerin ilgisini ve dikkatini kaybetmemek, etkileşim halindeki hedef kitleye hızlıca yanıt vermek başarının ipuçlarından…

 

Her şey ölçülebilir olmalı

Iyzico Pazarlama Sorumlusu Çağdaş Önen

cagdas➞ Start-up şirketlere tavsiyem, iş modellerine göre öncelikli olarak müşteri ve kullanıcı kazanımı akışlarını yaratmak olacak. Bunu yarattıkları zaman, bu akışta pazarlama desteğinin gerekeceği alanlar da belirlenmiş olacaktır. Takibinde bu alanlara kullanıcı ve müşteri çekecekleri araçlara karar vermek görece olarak kolaylaşacak.

Bir şirketin yaptığı çalışmayı aynen referans olarak kopyalamamaları önemli çünkü her şirketin farklı bir pazarlama stratejisi var. Burada kullanıcı akışı ve hedefler konulduktan sonra 90 gün – 180 gün ve 1 yıllık planlamaları takvime oturtmak gerekiyor.

➞ “Başlamış olmak adına başlayan” pazarlama çalışmaları yerine “planlı-ölçülebilir” pazarlama çalışmaları yapmak daha verimli olacaktır.

Toplam bütçenin yüzde 20’sini pazarlamaya ayırarak işe başlamak ilk aşamada yeterli. Erken aşamada start-up şirketlerin bulabildikleri her türlü bütçesiz pazarlama kanalı da kullanılmalı.

 

İşin özü “deneme-yanılma”

Modacruz CMO’su Nesil Gedikoğlu

nesil➞ Start-uplar’ın pazarı iyi analiz etmesi gerekiyor. Pazar büyüklüğü, hedef, rakipler ve markanın konumunu iyi kavrayabilmek her zaman bir sonraki adımda neler yapılacağıyla ilgili fikir verir.

Özellikle rakiplerin olduğu bir pazara giriliyorsa mutlaka “neden beni tercih etsinler” ya da “ben nasıl bir farklılık sunuyorum” sorularına kafa yormak gerek.

➞ Start-up’ların sürekli yeni fikirlere ihtiyacı var. Bana göre start-up pazarlamalarında sürekli bir beyin fırtınası hali ve deneme-yanılma yöntemleri barındırılmalı. Her zaman denemelere ve yeni fikirlere ayırdıkları bir bütçeleri olmalı

 

Pazarlamasız başarı gelmez

BiTaksi ve Getir Kurucusu Nazım Salur

nazim➞ Start-up girişimcilerine en büyük tavsiyem öncelikle geçmişlerinde bir pazarlama deneyimine sahip değillerse, pazarlamanın ne olduğunu öğrenmeliler ve bilenlere danışıp fikir edinmeliler.

Doğru pazarlama yapılmadan çok iyi hizmetlerin ve ürünlerin bile yeterli ölçeğe ulaşmayacağının bilincinde olmalılar. Çünkü pazarlamaya hiç önem vermeyen bir start-up’ın başarı şansı, piyangodan büyük ikramiye çıkmasıyla eşdeğer.

➞ Ürüne uygun bir bütçeyi pazarlamaya ayırmalılar. Harcanacak paranın dağılımını kesinlikle zamana eşit olarak bölmemeliler. Bütçenin ağırlıklı kısmını lansman aşamasında önden harcamak daha verimli olacaktır.

İşin büyüklüğüne ve hedef kitlesine göre yüzde 5’den yüzde 50’ye varan bir yelpazede işin tanıtımına bütçe ayırılabilir.

 

Sosyal medyadan yararlanılmalı

Yemeksepeti.com Pazarlama Direktörü Barış Sönmez

baris➞ Start-up kısıtlı imkanlarla bir kez ikna etmeyi başarabildikleri müşterilerine ellerindekinin en iyisini sunmalı. Tabii bunu yapabilmek için de elinizdeki ürünü kullanıcılarınızın memnun kalacağı duruma getirmiş olmaları gerekiyor.

B2C modeliyle çalışan e-ticaret start-up’larının özellikle hedef kitlelerini netleştirmeleri çok önemli… Ve sosyal medyanın gücünden kesinlikle yararlanılmalı.

➞ Start-up’ların elindeki en etkin araçlardan biri de PR gücü. Hikaye ve haber değeri taşıyabilecek içerikler üretmeye ve bunların medyada yer alması için çaba göstermeye vakit harcamalılar.

Gerçek zamanlı içerik üretmek de başarı sağlamanın en önemli bir ayaklarından biri.

➞ Ne zaman ve hangi koşullarda işin kârlılığa ulaşacağı da çok önemli. Dolayısıyla pazarlama bütçesine karar verirken uzun vadeli projeksiyonları göz önüne almak gerekiyor.

 

not : Marketing Türkiye’den alıntıdır…

Dijital PR Neden Önemli?

Dijital PR (dijital halkla ilişkiler) son yıllarda halkla ilişkiler çalışmalarının en önemli aşamalarından biri olarak öne çıkmaya başladı.

Dijital PR kavramını bilmeyenler için tanımlamak istiyorum:  “Dijital PR, Bir markayı, bir şirketi, bir projeyi ya da internet sitesini yönetmek ve iyileştirmek için ulusal ve yerel haber siteleri, sosyal medya siteleri, arama motoru, bloglar, forumlar gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılmasıdır.”

İnternet ortamındaki içeriklerin son yıllarda büyük artış göstermesi nedeniyle markalar/şirketler, interneti hem yerleşik hem de mobil olarak aktif bir şekilde kullanan potansiyel müşterilere ve hedef kitleye ulaşmak için online görünürlüğü önemsemeye başladı. Müşterilere daha yakın olmak için bu teknoloji çağında yapılması gereken en önemli şey markaları/şirketleri dijital ortama taşımaktan geçiyor.

Dijital halka ilişkiler faaliyetleri kapsamında marka tanımlama, konumlandırma,  projelendirme, basın bülteni oluşturma ve dağıtma, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya pazarlama ve online bülten takibi gibi çalışmalar yapılıyor.

Peki, başarılı bir dijital pr çalışması için nelere dikkat edilmeli?

*Öncelikle markaların/şirketlerin dijital ortamlarda kalesi konumunda yer alan web sitelerinin kullanıcı dostu hazırlanması gerekiyor.

*Markanın kurumsal imajını yansıtacak bir tasarım, site için dolaşımda kullanıcıları rahatsız etmeyecek bir navigasyon sistemi, marka/şirket hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı “hakkımızda, vizyonumuz, misyonumuz, iletişim, referanslarımız, çalışmalarımız, hizmetlerimiz” gibi linklerin önemsenmesi büyük önem taşıyor.

*Kurumsal web sitesi tüm tarayıcılarda eksiksiz görüntülenebilmeli ve mobil cihazlarda sorunsuz açılmalı.

*Sosyal paylaşım butonları mutlaka yer almalı.

*Web sitesinin hızlı açılması, yoğun flash öğelerine sahip olmaması, sitede kullanılan Türkçe’nin akıcı olmasına dikkat edilmeli.

*Web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenebilmesi için doğal arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına özen gösterilmeli.

*Web sitelerine ziyaretçi çekmek ve müşteri portföyünü geliştirmek için reklam çalışmalarından faydalanılmalı. Google Adwords, Facebook ve Twitter reklamlarının yanı sıra kaliteli web siteleri de reklam için değerlendirilebilir.

*Sosyal medyada aktif olarak yer almak ve düzenli paylaşımlarda bulunmak akıldan çıkarılmaması gereken bir diğer dijital pr çalışması. Müşteriler ile bire bir iletişim kurmak marka imajı ve sürekliliği açısından büyük bir avantaj olabilir. Sosyal medya hesapları, ilgisiz bırakılmamalı.

* Özgün, düzenli olarak güncellenen haber sitelerine/bloglara tanıtım yazısı verilerek online mecralardaki marka görününürlüğü artırılmalı. Markanın forum, haber siteleri, sözlükler, bloglar, tüketici sitelerinde yer alması. Dijital PR’ın artması için hayati önem arz eden çalışmalar.

Bu maddeleri “Djital ortamda Ben de varım” demek isteyen her marka/şirket uygulamalı. Dijital ortamda işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Online mecralarda olası bir kriz için önceden hazırlıklı olunması dijital itibarın zedelenmesini önlemede bir gereklilik.

Türkiye’de interneti aktif olarak kullanan milyonlarca kişi var. Bir marka ya da şirket ile ilgili herhangi bir olumsuz durumda acil müdahale edilmesi çoğu zaman zor olabiliyor. Bunun için dijital halkla ilişkiler çalışmaları kapsamında mutlaka kriz yönetimini başarılı bir şekilde yönetecek, sosyal medya araçlarını ve doğal SEO tekniklerini etkili bir şekilde kullanarak olumsuz imajı olumluya çevirecek profesyonelliğe ihtiyaç duyulacak.

Dijital PR kavramı, yakın gelecekte daha çok öne çıkacak. Bu yüzden internet ortamında yer alan her marka ve şirket online pr çalışmalarını çeşitlendirerek hızlandırmak durumunda.

 

 

not : medyaistasyonu.blogspot.com ‘dan alınmıştır.

Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık Yüksek Lisans Mülakatına Girmeden Önce Okunması Gereken 13 Kitap

1. İletişime Giriş (Mete Çamdereli)

İletişime Giriş (Mete Çamdereli)

Reklam, halkla ilişkiler, pazarlama iletişimi ya da propaganda… Hepsinin temeli iletişim ve iletişime girmeden, Mete Hocayı okumadan olmaz. İletişimi anlamadan asla…

2. Halkla İlişkiler Nedir? (Filiz Balta Peltekoğlu)

Halkla İlişkiler Nedir? (Filiz Balta Peltekoğlu)

Halkla ilişkiler ile alakalı sektörden örneklerle ne ararsanız bu kitapta mevcut. Halkla ilişkileri anlamak istiyorsanız bu kitapla başlamalısınız. Kitap biraz kalın ama merak etmeyin, 1 haftada bitirirsiniz. Yarısı halkla ilişkilerde teorik altyapıyı oturturken yarısı da işin sanatsal kısmını anlatıyor.

3. Kavram ve Kuramlarıyla Reklam (Filiz Balta Peltekoğlu)

Kavram ve Kuramlarıyla Reklam (Filiz Balta Peltekoğlu)

Şöyle özetleyeyim, bu kitabı okuyup reklam dersi verebilirsiniz. Abartıyor muyum? Belki… Ama bu kitapta reklamcılık ile alakalı teorik süreçten kreatif uygulamalara ve kampanyaya kadar çok detaylı bir içerik sunuyor Filiz hocam. Neredeyse reklamın tüm temel fikirlerine sahip olabilirsiniz bu kitabı okuyunca…

4. Halkla İlişkiler: Kavram Strateji ve Uygulamaları (Ayla Okay, Aydemir Okay)

Halkla İlişkiler: Kavram Strateji ve Uygulamaları (Ayla Okay, Aydemir Okay)

Okay hocalar da yine halkla ilişkilerin dumanını attırmış. Teorik bir giriş yapıp halkla ilişkiler uygulamalarıyla kitabı tamamlıyor.

5. Kitle İletişim Kuramları – Egemen ve Eleştirel Yaklaşımlar (Levent Yaylagül)

Kitle İletişim Kuramları – Egemen ve Eleştirel Yaklaşımlar (Levent Yaylagül)

Kitle iletişim hakkında ortaya konan teoriler, onlara getirilen eleştiriler… Burada anlatılan teoriler her iletişimcinin mutlaka bilmesi gereken en temel teoriler. Teorisyenler de öyle.. Zaten eğer mülakatı geçerseniz nazari döneminiz boyunca bu zatı şahaneler sizin en yakın akrabalarınız olacaklar.

6. Pazarlamanın ve İletişimin Yeni Kuralları (David Meerman Scott)

Pazarlamanın ve İletişimin Yeni Kuralları (David Meerman Scott)

İnternet icat oldu, mertlik bozuldu.. Hababam Sınıfının son Yeşil Çam serisinde kimyaöğretmeni Şevket Altuğ’un “Deneysiz bir kimya düşünülemeeeezzzz!!” dediği gibi artık internetsiz bir pazarlama dü düşünülemez… Bu kitap, internetin pazarlama iletişimindeki olmazsa olmazları, kuralları ve tabuları baştan sona nasıl yıktığını anlatan önemli bir kitap. Hatta bence bu konuda yazılmış kilometre taşlarından biri. Kitabın orijinal ismi “The New Rules of Marketing and PR”. Yani, halkla ilişkilerin trendlerini bu kitapta görebiliyoruz.

7. Algılama Yönetimi (Ali Saydam)

Algılama Yönetimi (Ali Saydam)

İletişim sektörünün duayen ismi Ali Saydam’ın yazmış olduğu bu eserde, halkla ilişkiler ve iletişim ile alakalı doğru bildiğimiz bazı şeylerin yanlış olduğunu sektörden örneklerle görmekteyiz. Günümüzün en popüler mevzuu zaten Algılama yönetimi değil mi? Toplum mühendisliği out, algılama yönetimi in! Bu kitap bu konuda yazılmış nadir Türkçe eserlerden biri ve mülakatta detaylıca cevap vermenizi sağlayacak eserlerden.

8. Mor İnek (Seth Godin)

Mor İnek (Seth Godin)

Pazarlamanın yeni “P” sini Seth Godin “Think different!” mottosu altında açıklıyor. Atölye çalışmalarımızda ve reklam derslerimde bu kitabı okumayanı dövüyorduk.. O derece…

9. Modernleşen Türkiye’nin Tarihi (Erik Jan Zürcher)

Modernleşen Türkiye’nin Tarihi (Erik Jan Zürcher)

“Hoppalaaaa, bu kitap da ne alaka?” mı diyorsunuz? “Güzel ülkemizin şöyle yakın tarihini bilmeden nasıl mülakata gelebilirsiniz?” diye ben de size soruyorum o zaman…

10. İknanın Psikolojisi (Robert Cialdini)

İknanın Psikolojisi (Robert Cialdini)

Pazarlamada iknanın yeri büyük. E iletişimde de öyle.. Hemşehrilerimize bir şeyi tükettirebilmek için ikna olmalarına çabalamıyor muyuz? Hem halkla ilişkiler de hem de reklamda tüm çabalarımızın temelinde yatan yegane unsur: İkna. İşin psikolojik boyutu bu kitaptan daha anlaşılır ve sürükleyici anlatılamazdı…

11. Pazarma İletişiminde Sosyal Medya (Salih Seçkin Sevinç)

Pazarma İletişiminde Sosyal Medya (Salih Seçkin Sevinç)

Hepimiz Facebook, Twitter kullanıp kedili videolar paylaşıyoruz ve belki blog yazıyoruz fakat tüm bu mecraların pazarlama iletişiminde nasıl kullanılacağını biliyor muyuz? Diğer bir deyişle, bir işletmenin ya da organizasyonun sosyal medyadaki iletişimi nasıl verimli kullanılabilir? Bu kitap bize bunları açık seçik anlatıyor.

12. Turizmde Tanıtım ve Reklam (Ahmet Tolungüç)

Turizmde Tanıtım ve Reklam (Ahmet Tolungüç)

Yukarıdaki kitaplar iletişimin turizm ayağına fazla girmedikleri için bu kitabı özellikle tavsiye ediyorum. Türkiye bir turizm cenneti, yaz-kış. Turistler, oteller, turlar, uçaklar vesaire vesaire… Bir de işin akademik boyutu var ki neredeyse her iletişim fakültesinde turizm ile alakalı dersler veriliyor, buradan bir soru gelirse kaçırmamak gerektiği için, bu kitap iyidir. Sadece turizm kitabı olarak düşünmeyin, iletişim ve marka imajı ile alakalı muazzam tespitler var…

13. Siyasal İletişim (Aysel Aziz)

Siyasal İletişim (Aysel Aziz)

Siyasal iletişim denince akla gelen ilk isim elbette Aysel Aziz. Yukarıdaki kitaplarda siyasal iletişimden layıkıyla bahsedilmediği ve yüksek lisans mükalatındada soru gelmesi muhtemel önemli konulardan biri olduğu için, bu kitabı mutlaka okumak gerek. Hele de içinde bulunduğumuz seçim ve siyaset konuşmalarının yoğun olduğu bu dönemde jürideki hocalarımız sizin partilerin siyasal iletişimlerini ve seçim kampanyalarına yönelik fikirlerinizi dinlemek isteybilir. Hocalarımız, evde hükumet kurup düşüren dayımızın ve amcamızın söyledikleri şeylerden farklı şeyler bekliyor sizden. Bu kitapta bahsedilen jargonları kafanıza not ederseniz mülakatta şov yaparsınız…

14. BONUS: Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Grigory Petrov)

BONUS: Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Grigory Petrov)
Hiçbir işe yaramayan, elverişsiz topraklarda, işsiz güçsüz ve ümitten yoksun yoksul, kaba ve hatta cani insanların bir elin parmağını geçmeyen idealist vatanperver insanlar neticesinde nasıl ümitvar olup Finlandiya gibi bir ülke kurduklarının hikayesidir bukitap. Bu kitabı yukarıdaki kitapları okuyup yorulduğunuz zamanlarda çerez niyetine okumanızı tavsiye ediyorum. Titreyip kendimize gelelim ve çalışmayı bırakmayalım diye… Eee, ne de olsa Atam tavsiye etmiş…

 

not : Onedio. com’dan alıntıdır.

100 Yaratıcı Gerilla Pazarlama Örneği

Az bir bütçe ile sansasyon yaratmak isteyen markalar için çok önemli bir taktik olan Gerilla Pazarlama, yaratıcı bir şekilde kullanıldığında markanın, tüketicinin bilinçaltında önemli bir yer kaplamasını sağlıyor. Biz de Pazarlamasyon olarak Gerilla Pazarlama taktiklerini araştırdık ve birbirinden güzel 100 uygulamayı derledik. Bakalım markalar nasıl çalışmalarla tüketiciyi etkilemeye çalışmış…"The
"The
"The
"The
"The
"The


"The
"The
"The
"The
"The
"The
"The
"The
"The


"The
"The
"The
"The
"The
"The


"The
"The
"The
"The
"The
"The
"The

 


"The
"The
"The
"The
"The
"The

intro-1
"The
"The


"The
"The
"The


"The
"The
"The


"The
"The


"The
"The
"The
"The
"The
"The
"The


"The
"The
"The
"The
"The
"The

McDonalds_Fries_Light_Cool_Ad
"The


"The
"The

mcdonalds
"The
"The


"The

McDonalds-Cup-Lids-and-Straws-as-Beach-Umbrellas-Guerrilla-Marketing-Campaign
"The
"The
"The


"The
"The
"The

mcdonalds_200_197
"The


"The
"The
"The
"The


"The
"The


"The
"The

 

not : pazarlamasyon . com ‘dan alıntıdır.

Radikal Röportaj

ŞEBNEM İYİNAM

Sponsorluk anlayışının bile hakkını tam olarak veremeyen çevreler ayak direyedursun, dünya müşterisi artık reklamı ve sponsorluk kurumunu yeni boyutlara taşıyor. Türkiye’de de sırf bu iş için kurulmuş şirketler var artık.

Devamını Oku